top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Sabah Meditasyonu Yaparak Güne İyi Başlayın!

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021

Kadim Asya’nın ruhsal arınma ve zihinsel rahatlama sağlamak için kullandığı meditasyon, sağladığı yararlar nedeni ile o günümüze dek ulaşmayı başarabilmiştir. Gündelik yaşamın bireyler üzerinde yaratmış olduğu stres, uzun vadede büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ruhsal ve zihinsel stresin üstesinden gelebilmek ve daha sakin bir yaşam sürdürebilmek açısından meditasyon en etkili yöntemlerden biridir. Müsait olma durumuna bağlı olarak günün her saatinde meditasyon yapabilmek mümkündür. Ancak güne daha pozitif başlayabilmek ve gün içerisinde meydana gelmesi muhtemel sorunlara karşı hazırlıklı olabilmek açısından sabah meditasyonu daha etkili bir meditasyon türüdür. Uygulanış açısından diğer meditasyon türlerinden herhangi bir farkı olmayan sabah meditasyonu, yarar bakımından daha ileri bir noktadadır.


Sabah Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Sabah meditasyonu günün ilk ışıkları ile birlikte, henüz işe ya da diğer uğraşlara başlamadan önce yapılan meditasyon çeşididir. Bunun için öncelikle sessiz bir ortam seçilmelidir. Mümkünse meditasyon yapılacak ortamda başka kimsenin olmaması ve bireyin kendisi ile baş başa kalması tavsiye edilmektedir. Ayrıca saat ya da evcil hayvan gibi ses çıkarma potansiyeli bulunan unsurların da odada olmamasına dikkat edilmelidir. Meditasyona başlamadan önce doğru kıyafet seçimi yapmaya da özen gösterilmelidir. Sabah meditasyonu genellikle yataktan çıktıktan sonra yapıldığı için, eşofmanları kullanmak mümkündür. Ancak kan dolaşımını engelleyecek ya da rahatsızlık verecek türden dar kıyafetlerin giyinilmemesi gereklidir.


Sabah meditasyonundan hemen önce vücudu esnetmek için bazı egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizler bir yandan kan dolaşımının artmasına diğer yandan da meditasyon süresi boyunca sabit kalacak olan vücudun herhangi bir ağrı yaşamamasına katkı sağlamaktadır. Sabah meditasyonuna 15 dakika ayırmak yeterli olacaktır. Ancak bu bir sınır değildir ve isteyen bireylerin daha uzun süre meditasyona devam etmelerinin bir sakıncası yoktur. Meditasyona hazırlığın son aşaması olarak da rahat bir yere oturulmalıdır. Zeminin sert olduğu durumlarda yumuşak bir yastık kullanmak da mümkündür. Hem sabah meditasyonu için hem de diğer meditasyonlar için doğru oturma pozisyonunun önemi oldukça büyüktür. Meditasyon için omurga dik olacak bir pozisyonda oturulmalıdır. Meditasyon bitinceye kadar bu pozisyonun korunmasına dikkat edilmelidir.


Doğru pozisyonda oturduktan sonra ilk olarak gözler kapatılmalı ve birkaç dakika boyunca derin derin nefes egzersizleri yapılmalıdır. Doğru nefes alıp vermek bedenin ve zihnin rahatlamasına katkı sağladığı gibi, kan dolaşımının düzene oturmasına da destek vermektedir. Nefes egzersizi sonrasında rahatlatıcı şeylere odaklanmak gereklidir. Bireyin kendini doğanın içinde ya da olmaktan zevk aldığı bir yerde düşünmesi buna örnektir. Düşünceyi desteklemesi adına arka planda doğa seslerinin yer aldığı fon müziklerini dinlemek de mümkündür. Ayrıca bireyin gün içinde toplantı ya da önemli bir görüşmesi varsa, bunların istediği biçimde sonuçlandığını düşünmesi ya da dileklerinin gerçekleşmiş biçimlerini göz önüne getirmesi de etkilidir. Bu pozitif enerji yaratmak açısından önem arz eden bir durumdur. Meditasyon bitince vücut rahat bırakılmalı ve gözler yavaş yavaş açılmalıdır.Sabah Meditasyonunun Yararları

Sabah meditasyonu diğer meditasyon türlerinin aksine, gün sonunda biriken stresi atmak için değil; güne daha enerjik başlayabilmek içindir. Her sabaha meditasyon yaparak güne başlayan bireyler, gün boyunca hem daha verimli çalışabilmekte hem de yaşayacakları olumsuzluklar karşısında daha dirençli olabilmektedir. Bununla birlikte daha sakin bir yaşam için de sabah meditasyonunun yararlı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle sinir ve agresiflik gibi problemi olanlarda sabah meditasyonu oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir.

169 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page