top of page
İmage_3.png
Meditasyon Efsanelerini Sona Erdirmek

Meditasyon ile ilgili bilinen yaygın sorular ve yanlışları sizler için listeledik.

Meditasyon yolculuğunuza başladığınızda, uygulama hakkında ve hatta meditasyonun gerçekten ne olduğuna dair bir çok sorunuzun olması normaldir. Bu konuyu biraz daha anlamak ve bazı yaygın efsaneleri ortadan kaldırmak, keşif yolunuzu açacaktır.

1. MEDİTASYON GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Meditasyon binlerce yıldır insanların daha mutlu, daha huzurlu olmasına ve daha iyi hayatlar yaşamasına yardımcı olan kadim uygulamadır. Beden ve zihin üzerinde bir çok fayda sağladığı günümüzde bilim tarafından da kanıtlanmıştır.

 

2. MEDİTASYON DİNLE İLGİLİ MİDİR?

Meditasyon zihniniz için bir uygulamadır. Güncel teknikleri uygulamak için belli bir dini inanışa sahip olma gerekliliği bulunmamaktadır. Bu sebeple herhangi bir dini inanışla ya da inançsızlıkla çelişkiye düşmez.   

 

3. MEDİTASYON VE MINDFULNESS AYNI ŞEY Mİ?

Mindfulness, bir çok meditasyon türünden birisidir. Mindfulness; farkındalık, anımsama ve dikkatlilik gibi niteliklerle de ilgilidir. Bu sebeple mindfulness; bütün meditasyon türlerinin içerdiği bir beceridir ve günlük yaşam faaliyetlerinin çoğu ile uygulanabilmektedir.

4. TAI CHI VE YOGA MEDİTASYON YÖNTEMLERİ MİDİR?

Tai Chi ve Yoga; beden-zihin uygulamaları yöntemleridir. Kendi başlarına meditasyon yöntemleri olmasalar bile meditasyon uygulamalarınızı geliştirebilirler ve  ayrıca meditatif bir ruh ile gerçekleştirilebilirler. Meditasyonla bazı ortak faydalara sahiptirler.

 

5. MEDİTASYON YAPABİLMEK İÇİN SAKİN BİR ZİHNE SAHİP OLMAM GEREKİR Mİ?

Hayır. Tıpkı spor salonuna gitmek için güçlü olmanız gerekmediği gibi, meditasyon yapabilmek için belli bir zihin durumuna sahip olmanız gerekmez. Meditasyon, zihnin sakinliğine ulaşmanıza yardımcı olur.

 

6. MEDİTASYON ZOR MUDUR?

Bir süreç olarak meditasyon basittir ve herkes uygulayabilir.

 

7. MEDİTASYONDA ZİHNİMİ DURDURMAYA VEYA BOŞALTMAYA İHTİYACIM VAR MI?

Bir irade eylemi olarak zihninizi durdurmazsınız bunun yerine meditasyonda kasıtlı olarak zihninizi bir nesne üzerine odaklayabilir ve diğer şeyleri dışarıda bırakabilirsiniz. Zihniniz bütünüyle ve sadece tek bir şey ile ilgilendiği zaman, düşünce yönünüz değişir ve zihniniz sessiz ve sakin bir hal alır. Bu duruma ulaşmak uzun uygulamalar gerektirebilir, bu sebeple başlangıçta bunu düşünmeniz gerekli değildir.

 

8. MEDİTASYON TAMAMEN RAHATLAMA VE ANDA YAŞAMAK İLE Mİ İLGİLDİR?

Rahatlama ve şimdiki anın farkındalığı meditasyon için çok önemlidir, onlar olmadan gerçekten meditasyonda olamazsınız. Fakat bunlar sadece başlangıç adımlarıdır. Hangi tekniği takip ettiğinize bağlı olarak; farkındalığı, odaklanmayı, iç gözlemi ve iç görüyü  geliştirmek için meditasyon zihninizi farklı şekillerde kullanır. Meditasyon rahatlama ile başlar fakat nihayetinde zihninizi genişletmek, kontrol etmek ve daha iyi anlamak için yardımcı olan bir uygulamadır.

 

9. MEDİTASYONUN DOĞRU YADA YANLIŞ YOLLARI VAR MIDIR?

Egzersiz yapma veya yemek yemenin doğru ve yanlış yolları olduğu gibi; meditasyonda da takip edilmesi gereken belirli teknikler bulunmaktadır ve bunlar meditasyonun farklı aşamalarında ve deneyimlerinde açıklanmaktadır. Doğru ve geçerli bir yönlendirme olmadan, meditasyonda bir miktar rahatlama deneyimleyebilirsiniz fakat bu noktanın ötesine geçemezsiniz.

 

10. MEDİTASYONDA DERİN RAHATLAMA UYKU GİBİ MİDİR?

Derin uykuda bütünüyle farkında olmama hali mevcuttur. Meditasyon farkındalığın yükseltilmesi durumudur. Meditasyon size bilinçli bir şekilde rahatlama ve odaklanmanızı artırma konusunda yardımcı olur, uyku ise size dinlenme ve yenilenme sağlar. 

 

11. MEDİTASYON İÇİN ZAMAN AYIRMAK LÜKS MÜDÜR?

Hayır. Yemek yemek, uyumak gibi meditasyonda sağlıklı ve dengeli olmak için temel bir gereksinimdir. En iyi durumunuzda olduğunuz zaman diğerlerine faydalı olabilir, bencilce olmayan aktivitelerle meşgul olabilirsiniz. Meditasyon ile ulaştığınız pozitif zihin durumu etrafınızdakiler için çok faydalı olacaktır.

 

12. MEDİTASYON YAŞAMDAN UZAKLAŞMANIN BİR YOLU MUDUR?

Tam tersi, dikkat dağınıklığı yaşamdan kaçmanın bir yoludur. Meditasyon dikkat dağınıklığına son verir ve sizi kendinizin önüne taşır. Ayrıca meditasyon size, bütün sorunlarınızdan daha derinde bir yere ulaşabilmeyi öğretir. Bazı kişiler bunu bir kaçış stratejisi olarak kullanmak isteseler de meditasyonun öğrettiği şey bu değildir.

 

13. MEDİTASYON BENİ YAVAŞ, DUYARSIZ, İLGİSİZ VE PASİF BİR HALE GETİRİR Mİ?

Hayır. Fakat uygulamaya ve onun etrafındaki felsefelere karşı tutumunuz sizde bu etkiyi yaratabilir. Meditasyon size sakinlik kazandırır, yaşamınızda daha fazla netlik ve duraksama yaratır. Daha az huzuruz ve duygularınız tarafından daha az kontrol edilir hale gelirsiniz. Bu diğerlerinin gözünde farklı görünmenize sebep olabilir fakat gerçekte meditasyon aracılığıyla geliştirdiğiniz beceriler yaşamda daha zekice ve etkili davranma kabiliyetinizi geliştirir.

 

14. TÜTSÜ YAKMAK, “OM” DEMEK VE ÖZEL KIYAFETLER GİYMEK GEREKLİ MİDİR?

Hayır. Bazı kişiler uygulama için bazı ritüeller meydana getirmenin zihni topraklamak ve odaklamak konusunda faydalı olduğunu düşünmektedirler. Fakat bunlar meditasyon sürecinin kendisi için gerekli değildir.

 

15. MEDİTASYON YAPABİLMEK İÇİN BELİRLİ BİR POZİSYONDA OTURMAM GEREKİR Mİ?

Bir çok meditasyon tekniği için özel oturma pozisyonları tavsiye edilmiştir. Zihin durumunuz üzerinde güçlü etkileri olabilmektedir. İhtiyaçlarınıza göre seçim yapabileceğiniz seçenekler mevcuttur.

 

16. MEDİTASYON İÇİN GÖZLERİMİ KAPATMAM GEREKİR Mİ?

Her zaman değil. Gözlerinizi kapatmak niyetinizi içeri doğru yönlendirmenize yardımcı olur. Fakat bazı meditasyon teknikleri açık gözlerle yapılmaktadır, daha fazla şimdiki anda olmak ve tetikte olmak için avantaj sağlamaktadır.

 

17. BİR MEDİTASYON TEKNİĞİNİ NASIL SEÇERİM.

Farklı meditasyon yaklaşımları farklı kişiler için uygulanabilir- bu sadece farklı tekniklerin deneyimlenmesi meselesidir ve hangisinin sizin için daha iyi olduğunu görürsünüz. Bu aynı zamanda yaptığınız uygulamanın hedefine göre de değişiklik gösterir. Unutmayın ki yaşamdaki ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz değiştikçe, farklı zamanlarda farklı teknikleri faydalı bulabilirsiniz.

 

18. MEDİTASYON NE KADAR SÜRE YAPILMALIDIR?

Bu sağladığınız faydaya ve uygulama ile ne kadar ilgilendiğinize göre değişir. Ama kısa sürelerle başlamak en iyisidir. Pratik yapma motivasyonunuza fazla yüklenmek yerine ihtiyaç duyduğunuzda seanslarınızın süresini artırabilirsiniz.

 

19. NE SIKLIKTA MEDİTASYON YAPMALIYIM.

Her gün meditasyon yapmak gereklidir.  İdeal olanı aynı saatlerde ve aynı yerde yapmaktır.

 

20. BİR MEDİTASYON EĞİTMENİNE İHTİYACIM VAR MI?

Meditasyona başlamak için bir eğitmene ihtiyacınız yok, özellikle de meditasyondan sağlık ve iyi olma haline dair fayda sağlamak istiyorsanız. Fakat uygulamalarınız derinleştikçe daha fazla yönlendirilmeye, kılavuzluğa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir eğitmen tekniğinizi geliştirmenizde, engelleri aşmanızda ve yaşamınızda meditasyonu daha bütünüyle inşa edebilmenize yardımcı olabilir.

image 5.png
QUANTUM-LOGO.png

DAHA İYİ BİR YAŞAM İÇİN

MEDİTASYON

Telefon: +90 544 655 80 91

Mail: info@niluferinuyanisi.com

facebook.png
instagram.png
twitter.png

©2020 by Nilüferin Uyanışı

bottom of page