top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Meditasyon Yapmak İçin Günün En İyi Zamanını Bulun

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021

Kökeni çok eski çağlara kadar dayanan meditasyon doğal bir zihin dinlendirme ve huzura erme yöntemidir. Üzerine pek çok araştırma da yapılan bu yöntemin stres giderici, sakinleştirici, odaklanmayı kolaylaştırıcı gibi pek çok etkisi bulunmaktadır. Özellikle gündelik hayatın yoğun stresi altında büyük buhranlar yaşayan bireyler açısından meditasyon önemli bir kurtuluş kapısı olarak görülmektedir. Ancak bunun için doğru saati seçmek de önemlidir. Meditasyonun tüm dünyada kabul gören ya da herkes üzerinde eşit derecede etkili olan saatleri olduğunu söylemek mümkün değildir. Saat seçimi yapmak, daha çok bireyin kendi uygunluğu ve beklentileri ile alakalıdır. Ancak saat seçimi yaparken ortam ve çevre gürültüsünün en düşük düzeyde olduğu anların seçilmesine de dikkat edilmelidir. Meditasyonun yoğun bir odaklanmayı gerektirdiğinden dolayı, gürültülü saatlerde ve ortamlarda istenilen etkiye ulaşabilmek mümkün değildir.


Meditasyon yapmak için gün içerisinde herhangi bir sınır da bulunmamaktadır. Yani meditasyonun birden fazla kez yapılabilmesi de mümkündür. Hatta farklı anlarda meditasyonun yenilenmesi, her seansın daha etkin hale gelmesine olanak tanımaktadır.


Gündüz Meditasyonu

Günün başlangıcında, henüz kahvaltı yapmadan önce yapılan meditasyon sabah meditasyonu olarak adlandırılmaktadır. Bu hem yeni güne daha dinç bir şekilde başlamak hem de gün içerisinde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı pozitif tutum sergileyebilmek adına önem arz eden bir zaman dilimidir. İşe yetişme ya da farklı zaman kısıtları varsa, bu aşamada yapılacak meditasyon yalnızca nefes alıp verme uygulamaları ile sınırlandırılabilmektedir. Bunun için ortamın sakin olmasına dikkat edilmeli ve rahat bir yer seçimi yapılmalıdır. Özellikle gün içinde yapılacak işlere odaklanmak ve o günün zorluklarının kolay bir şekilde üstesinden gelineceğini düşünmek, meditasyonun etkisini arttırmak açısından önemlidir.Gün Ortası Meditasyon

Meditasyon yapmak için günün en uygun zaman dilimlerinden biri gün ortasıdır. Gün ortasına kadar yaşanan stresten arınabilmek ve günün geri kalan kısmına hazırlık yapabilmek açısından meditasyon oldukça etkilidir. Bir toplantıya ya da görüşmeye girileceği zaman da öncesinde kısa süreli meditasyona başvurmak, daha rahat ve yüksek özgüven ile girebilme imkânı sunacaktır. Ayrıca tüm gün boyunca hareketsiz bir şekilde çalışan bireylerin kan dolaşımını hızlandırmaları ve vücutlarını esnetebilmeleri açısından da gün ortası meditasyonunun katkısı büyüktür.


Gece Meditasyonu

Pek çok kişiye göre meditasyon yapmak için en uygun zaman dilimi gecedir. Ruha dinginlik verici bir özelliğe sahip olan gece, aynı zamanda etrafın daha sessiz hale gelmesi ile birlikte odaklanmayı kolaylaştırmaktadır. Gece meditasyonunun esas amacı bireyin tüm gün boyunca vücuduna yüklenen stresten arınması ve rahat bir şekilde uyuyabilmesidir. Gece meditasyonunu müzik ile desteklemek de mümkündür. Gün içinde yaşanan stres yaratıcı olaylar zihinden çıkarılmalı ve daha güzel ortamlarda, daha güzel bir durumda olduğu hayal edilmelidir. Eğer var olan stresten kurtulmadan uyumaya çalışılırsa, uykudan tam olarak doyum sağlamak mümkün değildir.


Stres Anı Meditasyonu

Meditasyon için kesin bir zaman sınırlandırması olmadığı daha önce de belirtilmişti. Esas olarak stresten arınmak ve daha dingin bir ruh haline ulaşabilmek için yapılan meditasyona stresin ortaya çıktığı her anda yönelmek mümkündür. Özellikle sürekli stres altında çalışan bireylerin bu yola başvurması, zaman zaman ortaya çıkabilecek öfke patlamalarının engellenmesini yardımcı olmaktadır. Stres anı meditasyonlarında da etkiyi maksimum düzeye çıkarabilmek açısından müzikten destek almak olanaklıdır. Ayrıca stres meditasyonu sadece stresli durumlarda değil, stres oluşturması muhtemel anların öncesinde de hazırlık amacı ile yapılabilmektedir.

219 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page