top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Motivasyon Nedir? Meditasyon ile Motive Olma Yolları

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021

İnsanlar gündelik hayatlarında kendileri için bir dizi hedef belirlemekte ve bu hedeflere ulaşabilmek için çeşitli yollar izlemektedir. Ancak bazı zamanlarda birey, kendisine olan inancını kaybetmekte ve umutsuzluğa kapılmaktadır. Özellikle birkaç denemede başarısız olunmasından sonra büyük ölçüde bireyler motivasyonlarını kaybetmektedir. Motivasyon nedir diye merak edenler için söylemek gerekirse, bireyin bir şeyi yapabilmek için gerekli olan isteğe sahip olması ve kendi isteği ile harekete geçmesidir. Ayrıca bu harekete geçme noktasında kararlı olmak da büyük önem taşımaktadır. Motivasyonlarını kaybeden bireyler, bu isteklerini yeniden geri kazanabilmek adına farklı yollara başvurmaktadır. Bu yollardan biri de meditasyondur.


Motivasyon nedir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da meditasyon kavramının üzerinde durmak gerekir. Kökeni çok eski çağlara kadar uzanan meditasyon, doğal bir şifa bulma yöntemidir. Halk arasında meditasyonun farklı bir din ya da inanış olduğu yönünde çarpık bilgiler de mevcuttur. Ancak meditasyon herhangi bir dine, inanca ya da tarikata ait bir şey değildir. Meditasyon ile birey kendi iç dünyasına yoğunlaşmakta, kendisini daha iyi tanıma fırsatı bulmakta ve kendi özgüvenini artırmaktadır. Meditasyon ile bireyler hiç kimseye söyleyemedikleri kadar dürüst bir şekilde gerçekleri kendilerine itiraf etmektedir. Beden, ruh ve zihnin aynı anda bir araya getirilmesi ve sağlanan yoğunluk ile arınma sağlanması hedeflenmektedir.


Sessizlik ile İç Huzura Ulaşmak

Meditasyon ile motive olmanın ilk aşaması, sessiz bir ortamda bulunmaktır. Zira meditasyon, bireyin kendi iç dünyasında kendisi le baş başa kalmasını ifade etmektedir. Bunun için de ortamda bulunan rahatsız edici seslerin tamamen ortadan kaldırılması gereklidir. Gürültülü kent koşullarında bunu sağlamak pek mümkün değilse, meditasyon için gece saatlerinin seçilmesi de uygundur. Ancak ortamda meditasyonu kolaylaştıracak ve dinlendirici nitelikli müziklerin çalınmasında bir sakınca yoktur. Özellikle doğa seslerinden oluşan müzikler, doğadan kopmuş insanın odaklanması için büyük kolaylık sağlamaktadır. Motivasyon nedir sorusunun bir cevabı da sessizlik ve huzurdur.


Rahat Kıyafetler Seçmek

Meditasyon için kıyafet seçimi de oldukça önemlidir. Meditasyon için ayrıca bir kıyafet almak gerekmez. Ancak bu işlem esnasında giyilecek olan kıyafetlerin rahat ve geniş olmasına dikkat edilmelidir. Enerjinin ve kan dolaşımının devam edebilmesi adına bu oldukça önemli bir husustur. Meditasyon esnasında belirli bir süre boyunca aynı pozisyonda oturmak gerektiğinden dolayı, sıkı kıyafetler rahatsızlık ve uyuşmaların yaşanmasına neden olabilmektedir. Eğer meditasyon yerde yapılacaksa yumuşak bir yastığa oturmak da mümkündür. Bununla birlikte oturulacak pozisyon da önem taşımaktadır. Zira yanlış pozisyonda oturmak kısa sürede bacaklarda ya da diğer eklemlerde ağrı ve uyuşma olmasına neden olabilmektedir. Bu da meditasyonun kısa sürmesine ya da yarıda kalmasına yol açan bir durumdur.Derin Nefesler ile Hazırlanmak

Meditasyon nedir sorusuna cevap arayanlar ve ilk defa meditasyona başlayacak olanlar için nefes egzersizleri de oldukça önemlidir. Meditasyon ile motivasyon düzeyini artırmak isteyen bireyler, meditasyon yapacakları yerde dik bir şekilde durmalıdır. Yani diyafram rahat olmalı ve derin derin nefes alınabilmelidir. Bu pozisyon sağlandıktan sonra ilk aşamada hafif hafif, sonrasında ise derin derin nefes alınmalı ve vücudun normal düzenine oturması sağlanmalıdır. Bu aynı zamanda kan akışının da normal seyrine girmesi için etkili bir yöntemdir.


Motive Olunmak İstenen Şeyi Düşlemek

Motivasyon için meditasyon yaparken en önemli aşamalardan biri de hayal edebilmektir. Hayal edilmesi gereken şey, bireyin motive olmak için çaba sarf ettiği şeydir. Yani kişi bir şeyi elde etmek istiyorsa ya da bir şeyi başarmak istiyorsa, onun gerçekleştiğini düşlemeli ve kendini o anda hayal etmelidir. Başarı anında yaşayacağı mutluluk, bireyleri başarılı olmaya itecek ve motivasyonlarını artıracaktır.


Huzuru Kucaklamak

Meditasyonun son aşaması, huzuru kucaklamaktır. Bu aşamada birey gözlerini açar ve yerinden kalkar. Hayallerinin gerçek olduğunu düşünerek ya da başarmak için depoladığı enerjiyi içinde hissederek dünyaya pozitif bir gözle bakmalıdır. İnsanın dünyaya bakış açısı, yaşayacağı dünyanın belirleyicisidir. Sürekli olarak negatif düşüncelere kapılmak ve dünyanın kötü bir yer olduğunu düşünmek, bireylerin motivasyonlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden de birey tüm bunlardan arındığını düşünmeli ve huzurlu bir şekilde dünyayı kucaklamalıdır.

115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page