top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Doğru Uyku Meditasyonu İçin 6 İpucu

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021

Günümüz dünyasının bireyi stres altında bırakan şartları, gün içinde yaşatmış olduğu huzursuzluğun yanı sıra gece yatarken de büyük bir rahatsızlık hissine neden olmaktadır. Tüm gün yoğun strese maruz kalan bireyler uykuya geçmekte zorluk çekmekte ya da uyudukları halde dinlenmemiş olarak uyanmaktadır. Gündelik yaşam pratiklerini değişmenin mümkün olmadığı durumlarda, bu sorunların üstesinden gelebilmek adına uyku meditasyonu oldukça etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip olan meditasyon, zihnin yoğunluğunun başka noktalara kaydırılmasını ve kaygıların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Gündelik yaşamın yaratmış olduğu baskından arınarak rahat bir uyku uyumak isteyenler için uyku meditasyonu yöntemlerine başvurmak yararlı olacaktır.


Derin Nefes Egzersizi

Uyku meditasyonu ile daha rahat bir uyku deneyimi yaşamak isteyenlerin yapmaları gereken ilk şey nefes egzersizidir. Hem vücudun nefes düzeninin sağlanması hem de kan dolaşımının normal düzeye getirilmesi açısından nefes egzersizi önem arz etmektedir. Önce küçük küçük nefeslerle başlanmalı, sonrasında da daha derin nefesler alınarak ciğerlerin oksijen ile dolması sağlanmalıdır. Uyumadan önce odanın biraz havalandırılmış olması, nefes egzersizinin etkisini artırmak açısından önemlidir. Bu egzersiz esnasında özellikle karın bölgesinin tam olarak gevşemesine özen gösterilmelidir.


Rahatlatıcı Hayal Kurma

Rahatlatıcı hayal kurma da rahat bir uykuya geçişin en önemli unsurlarından biridir. Bu aşamada öncelikle zihinsel yoğunlaşma sağlanmalıdır. Birey gözlerini kapatmalı ve kendini bulunduğu ortamdan zihinsel olarak tamamıyla uzaklaştırmalıdır. Uyku meditasyonu içerisindeki bu işlem, uykuya geçişte büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Birey kendini olmak istediği bir yerde ve olmak istediği biçimde düşünmeli ve zihnini tamamen buna yoğunlaştırmalıdır. Özellikle sıklıkla gitmek istediği bir yerde ya da bulunmaktan mutluluk duyduğu bir ortamda kendini düşlemesi, büyük bir rahatlama getirecektir.


Özsaygı ve Minnet

İnsanlar gündelik hayatları içerisinde daima başka bireyleri odak alarak yaşamaktadır. Sürekli olarak başkalarına saygı duyan birey, kendine olan saygısını göz ardı etmektedir. Sürekli başkalarına karşı minnet ve şükran duyguları beslerken, kendi değerini görmezden gelmektedir. Bu durum zaman içerisinde kişinin kendini değersiz olarak algılamasına neden olmaktadır. Uyku meditasyonu sırasında bireyin kendine olan saygısını hatırlaması ve kendine dair minnet duygularını da içten içe dile getirmesi gereklidir. İnsanların kendi değerlerine dair algıları, mutlulukları üzerinde doğrudan etkilidir. Bu yüzden de uyku öncesinde kişi kendi değerini hatırlamalıdır.


Sakin ve Dindirici Müzik

Uyku meditasyonu için müzik vazgeçilmez bir unsurdur. Özellikle hayal kurma esnasında müziğin de bu duruma eşlik etmesi, yoğunlaşma düzeyinin yüksek olmasına yardımcı olmaktadır. Ancak dinlenecek müziğin türü ve ritmi bu konuda büyük önem arz etmektedir. Hareketli müzikler ya da sözleri olan müzikler meditasyon için uygun değildir. Uyku meditasyonu için özel olarak hazırlanmış müziklerin dinlenmesi, uykuya geçişin daha rahat olmasına imkân tanımaktadır. Müziğin bir diğer meditasyon aşaması olan duş esnasında kullanılması da bir başka seçenektir. Meditasyonda müzik kullanırken dikkat edilmesi gereken şey, müziğin uykuya geçtikten sonra çalmaya devam etmemesidir. Zira rahat bir uyku için ortamın sessiz ve karanlık olması gereklidir.


Rahatlatıcı Duş

Duş almanın bireyler üzerindeki rahatlatıcı etkisi herkesin farkında olduğu bir durumdur. Sabah uyanınca alınan duş güne daha zinde başlamaya yardımcı olurken, uyumadan önce alınan duş da vücut gözeneklerinin açılmasına ve daha rahat bir uyku deneyiminin yaşanmasına yol açmaktadır. Bu yüzden de duş almayı uyku meditasyonu içerisinde saymak yanlış olmayacaktır. Tam rahatlama sağlayabilmek için birey duşta olduğu sırada da sakin bir ruh hali içerisinde olmalı ve zihnini yoran şeyleri düşünmekten kendini alıkoymalıdır. Meditasyon amacı ile uygulanacak duşun ılık olması tavsiye edilmektedir.


Zen Meditasyon Ürünleri

Uyku meditasyonu açısından zen ürünleri de son derece etkilidir. Her birinin farklı bir etkiye sahip olduğuna inanılan bu ürünler sayesinde vücuda ihtiyaç duyduğu rahatlığı sağlamak ve böylece daha huzurlu bir uyku deneyimi yaşamak açısından önemlidir. Özellikle çeşitli doğal taşlar, vücut üzerinde gözle görülür etkilere sahiptir. Bu taşlardan ve diğer zen ürünlerinden yararlanarak da uyku meditasyonu yapmak ya da yapılan meditasyonu desteklemek mümkündür. Bu ürünlerle birlikte güzel bir zen ortamının oluşturulması da tavsiye edilmektedir.


221 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page