top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Bu Motivasyon Sözleri ile Hayatınızı Değiştirin

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021

Kelime anlamı olarak motivasyon, güdü kavramına denk gelmektedir. Özel olarak ise bir işi yapabilmek için duyulan harekete geçme isteği olduğunu söylemek mümkündür. Ancak farklı nedenlerden dolayı bireyler bazı dönemlerde motivasyonlarını kaybedebilmektedir. Bu gibi durumlarda motivasyonun yeniden kazanılması için başvurulan bir dizi yol bulunmaktadır. Motivasyon sözleri de bu yollardan birdir. Derin anlamlar içeren ve bireylere harekete geçmeleri için itici bir güç oluşturan bu sözlerin sayısı oldukça fazladır.


Ulaşabileceğini Hissettiğin Her Şey Sana Aittir

Bireylerin ulaşmak istedikleri şeylere ulaşabileceklerine dair motivasyonlarının sağlanması adına bu söz oldukça önemlidir. Yani bireyin yapabileceği şeylerin tek sınırının kendi hayal gücü olduğu vurgulanmaktadır. Birey bir şeyi elde edebileceğini hissederse, o şey artık kendisine aittir. Buradan yola çıkarak söylemek mümkündür ki bir şeyi elde etmek için öncelikle onu hayal etmek gereklidir. Motivasyon sözleri bu konuda bireylere gerekli olan harekete geçme enerjisini sağlamaktadır.


Saati Seyretme, Saat Gibi Yap; İlerlemeye Devam Et!

Motivasyon sözleri içerisinde bu sözün ayrıcalıklı bir yeri bulunmaktadır. Geçip giden zamanın arkasından bakmak yerine, onunla birlikte ileriye gidilmesi gerektiğini vurgulayan bu söz, durağanlığın bireyler için ne kadar kötü bir şey olduğunu göstermektedir. Saat ilerlerken bireyin yerinde sayması, hayattan geri kalmak anlamına gelmektedir.


Yorulduğunda Dinlenmeyi Öğren, Bırakmayı Değil

Kimi insanlar yapmış oldukları işlerde, başarmaya en yakın oldukları noktada pes ederek tüm kazanımlarının boşa gitmesine neden olmaktadır. Motivasyon sözleri içerisindeki bu söz ile kastedilen şey, asla pes edilmemesi gerektiğidir. Elbette çeşitli nedenlerden dolayı bireyler bazı zamanlarda yorulabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda pes etmek yerine küçük molalar vermenin başarıya ulaşabilmek açısından daha önemli olduğu vurgulanmaktadır.Deneyenler Kaybedebilir, Denemeyenler Baştan Kaybetmiştir

Bu söz, daha çok başlamak için cesareti olmayanları motive etmek içindir. Bireyler bir şeyi yapmak istedikleri halde, kaybetme korkusu ile geri durabilmektedir. Deneyenler açısından kaybetmek bir ihtimaldir ancak aynı oranda kazanma ihtimali de söz konusudur. Denemeyenler için ise tek seçenek vardır ve o da kaybetmektir. Bu motivasyon sözleri ile bireylerin denemeye dair cesaretlerinin artırılması hedeflenmektedir.


İyi Yapılmış Bir İş, İyi Söylenmiş Bir Sözden Daha İyidir

Az laf, çok iş sözü ile hemen hemen aynı anlama gelen bu söz, konuşmak yerine harekete geçmenin önemini vurgulamaktadır. Söylenen şeyler her ne kadar iyi ve doğru olsa da uygulamaya geçilmediği sürece herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Bu yüzden de gerekli planlamalar yapıldıktan sonra bir an önce harekete geçilmeli ve lafla peynir gemisi yürütmeye çalışılmamalıdır.


Umutsuz Durumlar Yoktur, Umutsuz İnsanlar Vardır

Motivasyon sözleri arasında yer alan bu sözün sahibi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bir ulusu, büyük bir çıkmazdan kurtaran büyük kumandan, umudun kaybedildiği her yerde bir çıkışın bulunduğunu vurgulamaktadır. Umutsuzluk, durumlar için değil ancak insanlar içindir. Yani başarmayı gerçekten isteyen ve bunun için çaba gösteren kişilerin başarısız olma ihtimalleri yoktur. O halde umut, bireylerin başarıma azimlerini kamçılayan bir olgudur ve hiçbir zaman kaybedilmemesi gereklidir.


Kör Doğmaktan Daha Kötüsü, Görme Yetisi ile Doğup Etrafındakileri Görememektir

Kör olarak dünyaya gelmek elbette son derece kötüdür. Ancak bundan daha kötüsü, görme yetisi ile dünyaya gelmiş olduğu halde gerçeklere gözlerini yuman kişilerdir. Sonucu ne olursa olsun birey her zaman gerçekler ile yüzleşmelidir. Özellikle etrafında olup bitenlere karşı kulaklarını tıkayan insanlar, hayal alemi bir dünyaya kendilerini mahkûm etmektedir. Doğruları görmek, onları kabullenmek ve kötü sonuçları varsa da bunların üstesinden gelmeye çalışmak gereklidir.


Kendi Hayat Hikayenizi Yazarken Kalemi Başkasının Tutmasına İzin Vermeyin

Bu söz motivasyon sözleri içerisinde belki de en önemli olanlarından biridir. İnsanın insan olması ya da birey olması için kendi kararlarını kendisinin veriyor olabilmesi gereklidir. Kişiler, kendi hayatları hakkındaki kararların başkaları tarafından verildiği bir evrene kendilerini hapsetmemeli ve kendi yararlarına olmasa bile özgürlüklerini talep etmelidir. Hata yapmak, hayatta deneyim elde edebilmek açısından oldukça yararlıdır. Başarıya ulaşan bireyler, yapmış oldukları hatalardan büyük ölçüde yararlanmaktadır. O halde birey, sonucu ne olursa olsun kendi hayatına dair kararları bizzat kendisi vermelidir.

768 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page