top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Boğaz Çakra Nedir? Boğaz Çakra Açmanın Yolları!

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021

Doğada var olan her şey belirli ölçüde enerjiye sahiptir. Doğanın bir parçası olan insanda da doğal olarak bazı enerji merkezleri bulunmaktadır. Hint ve uzak Asya inanışlarına göre çakra olarak adlandırılan bu enerji merkezleri, insan vücudunda 7 farklı noktada bulunmaktadır. Her birinin bedene ve ruha farklı etkileri bulunmaktadır. Boğaz çakra olarak adlandırılan ve 7 çakra arasından beşincisi olan çakra da insana olumlu pek çok şey katmaktadır. Visshuddha olarak da adlandırılan bu çakra, boğazın tam ortasında yer almaktadır. Baş ile gövdenin birleşme noktasında yer aldığı için boğaz çakranın önemi büyüktür. Aynı zamanda bireyin dış dünya ile iletişimini sağlayan temel merkezdir.


Boğaz Çakra Nasıl Açılır?

Ancak gündelik yaşamın stresi ve daha farklı durumlar nedeni ile çakraların dengesini kaybedebilmesi söz konusudur. Bu durum, çakradan beklenen faydanın tam tersi şekilde tezahür etmesi anlamına gelmektedir. Bahsedilen nedenlerden dolayı boğaz çakra da zaman zaman tıkanabilmektedir. Bu tıkanıklığı çözmek ve boğaz çakranın yeniden dengeye kavuşmasını sağlamak için başvurulabilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:


· Eterik Yağ Terapisi: Doğal yağlar, çakralar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Boğaz çakra tıkanıklığında da nane, lavanta ya da papatya gibi bitkilerin yağlarını kullanarak çözüm sağlamak mümkündür. Bunun için sabahları uyanınca boğaz bölgesine bu yağlardan biri ile 10 dakika kadar masaj yapmak yeterli olacaktır.

· Şifalı Taş Terapisi: Şifalı taşlar hem çakraların dengesini sağlamak hem de vücuda farklı katkılar sunması için çok eski dönemlerden beri kullanılmaktadır. Turkuaz, aquamarin ve kalsedon gibi taşlardan yapılmış kolyeleri kullanmak da boğaz çakranın açılmasını destekleyecektir. Ancak taşın doğrudan cilde temas ettiğinden emin olmak gereklidir.

· Ağlamak: Ağlamak toplum tarafından sürekli olarak küçük düşürücü bir şey olarak algılanmaktadır. Ancak ağlamanın ruhsal rahatlama üzerinde olumlu etki yarattığına dair pek çok çalışma bulunmaktadır. Boğaz çakra dengesinin sağlanması açısından da ağlamanın önemi büyüktür. Özellikle birey kendini üzen ya da içinde yer etmiş olan bir şey düşünerek ağladığı zaman, boğaz çakranın açılmasını desteklemiş olacaktır.


· Şarkı Söylemek: Doya doya şarkı söylemek ve hatta şarkı söylerken onu yaşamak da boğaz çakranın açılmasına katkı sağlamaktadır. Sesin güzel ya da çirkin olduğuna bakmaksızın bağırarak şarkı söylemek, boğaz çakrayı rahatlatacaktır.


· Su İçmek: Su neredeyse tüm çakraları rahatlatma yeteneğine sahip olan hayati bir sıvıdır. Boğaz çakra açısından da bu durum geçerlidir. Gün içerisinde en az 2 litre su içerek boğaz çakranın gereksinim duyduğu dengeye kavuşmasını sağlamak mümkündür.


· Maviliği Keşfetmek: Boğaz çakranın rengi mavidir. Bu yüzden de mavi rengine odaklanmak ya da bu renk ile haşır neşir olmak, boğaz çakranın dengelenmesine katkı sağlayacaktır. Güneşli bir günde çimlerin üzerine uzanarak mavi gökyüzünü izlemek ve başka hiçbir şey yapmamak oldukça etkili bir yöntemdir. Ya da yine güneşli bir günde deniz veya göl kenarına giderek bu güzelliği izlemek de boğaz çakra açısından yararlı olacaktır.Boğaz Çakranın Dengede Olmamasının Sonuçları

Çakraların dengede olmamasının yarattığı bazı olumsuzluklar bulunmaktadır. Boğaz çakranın dengede olmaması, bireylerde içe kapanıklık ve kendi fikirlerini ifade edememe gibi bir sorunun ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Boğaz çakrası tıkalı olan bireyler, çok zorlamalarına rağmen yeteri kadar kendilerini ifade edememektedir. Bununla birlikte sürekli bir korku ve kabul görmeme korkusu ile birlikte yaşanmasına da yol açmaktadır. Bu durumun neticesinde birey, etrafındaki insanlardan kendini soyutlayarak yalnızlaşmaktadır. Ayrıca hayır diyememe problemi de bu çakra ile alakalıdır.1.237 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page