top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Tüm İpuçlarıyla Çakra Meditasyonu Yapmak

Çakralar, insan bedeninin farklı bölgelerinde yer alan ve hem bedenin hem de ruhun dengesini temsil eden noktalardır. Geleneksel uzak Asya tıbbının önemli bir parçası olan çakralar, doğum esnasında tüm insanlarda eşit bir şekilde dengededir. Ancak yaşam içerisinde çeşitli etkenlerden dolayı çakralar dengesini kaybedebilmekte ve kişilerin yaşamlarında bir dizi olumsuzluğun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumda insanlarda yaşam kalitesi gözle görülür şekilde düşmekte ve çakralar yeniden dengelenmeye gereksinim duymaktadır. Bu dengeleme işlemi en iyi şekilde çakra meditasyon ile sağlanabilmektedir. Çin ve Hint tıp geleneğinden doğan ve sağladığı faydalar nedeniyle günümüzde neredeyse tüm dünyada uygulanan meditasyon, çakralar üzerinde dengeleyici etkiye sahiptir. Ancak her çakra için uygulanması gereken meditasyon türü farklıdır. Her çakra için doğru çakra meditasyon uygulamalarını yaparak yaşam kalitesini yükseltmek ve çakraların dengelenmesini sağlamak mümkündür.


Çakra Meditasyonuna Hazırlık

Çakra meditasyon uygulamasından tam verim alabilmek ve çakraların şifa bulmasını sağlamak adına meditasyona hazırlık en önemli hususlardan biridir. Meditasyona iyi bir şekilde hazırlanmak, vücudun bu etkinliğe daha iyi odaklanmasını sağlamaktadır. Bu sayede yapılacak meditasyondan çakralar daha fazla yararlanabilecektir. Çakra meditasyon yapmadan önce doğru yer seçimi yapılmalıdır. Meditasyon için seçilecek yerin sessiz olması ve mümkünse çok ışıklı olmaması tavsiye edilmektedir. İnsanlar karanlık ortamlarda daha rahat odaklanabilmektedir. Ayrıca doğada meditasyon yapılabilmesi de mümkündür. Meditasyon yapılacak alanda duvara ya da çeşitli nesnelere yaslanmak yerine, tam orta yerde oturmak da önemlidir. Zira meditasyon süresince omurganın dik durması gereklidir. Bir yerlerden destek alınarak yapılan meditasyonlarda etki azalmaktadır.


Çakra meditasyonunda isteğe göre müzik dinlenmesi de mümkündür. Ancak bu müziğin söz içermemesi ve kısık sesli olması gereklidir. Sözlü müzikler zihnin dağılmasına, yüksek sesli müzikler ise odaklanmanın zorlaşmasına yol açmaktadır. Meditasyona başlamadan önce birkaç dakika boyunca nefes egzersizi yapılması, odaklanmanın daha güçlü hale gelmesini sağlayacaktır. Meditasyonun uzun süreceği durumlarda oturmak için yumuşak yastıkların seçilmesinde bir sakınca yoktur. Bağdaş kurarak oturmak, meditasyon için en uygun pozisyondur.


Çakraları Açmak İçin Yapılabilecekler

Tüm ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra her çakra için farklı çakra meditasyon uygulamasının yapılması gereklidir. Çakralara göre yapılacak meditasyon uygulamalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kök Çakra: Kök çakranın dengelenmesi için bireyin doğa ile baş başa olması ve toprak ile temas etmesi gereklidir. Doğada derin nefes egzersizleri, toprak ile temas etmek ve evde hayvansal protein tüketmek bu çakrayı dengelemektedir.

  • Sakral Çakra: Rengi turuncu olan bu çakrayı dengelemek için turuncu renkli meyvelerin tüketilmesi ya da gözler kapalı meditasyon yapılırken turuncu rengin düşünülmesi ve göz önüne getirilmesi önerilmektedir.

  • Solar Plexus Çakra: Kişinin kendini olumlayan sözleri düşünmesi ve tekrar etmesi, solar plexus çakra açısından dengeleyici bir durumdur. Bireyin kendine değer vermesi, kendine daha kaliteli zaman ayırması da önemlidir.

  • Kalp Çakrası: Gün içerisinde yaşanan olumsuz olaylara değil, olumlu şeylere odaklanmak ve meditasyon esnasında bunların olumlu yönlerini düşünmek kalp çakrasının dengesine katkı sağlamaktadır. Sarılmak ya da evcil bir hayvan ile zaman geçirmek de bu çakra üzerinde dengeleyici etkiye sahiptir.

  • Boğaz Çakrası: Bu çakranın rengi mavidir. Bu yüzden de gökyüzünü izlemek, mavi kıyafetler giyinmek ve bolca su tüketmek boğaz çakrasını dengelemek için başvurulabilecek çakra meditasyon yöntemlerindendir. Yüksek sesle şarkı söylemek de boğaz çakrasını açmaktadır.

  • Alın Çakrası: Bol bol hayal kurmak ve bu hayallerin gerçekleşmiş hallerine odaklanmak, alın çakrasına denge katmaktadır. Lavanta, yasemin ve defne gibi bitkilerin tütsülerini yakmak da bu konuda iyidir.

  • Taç Çakra: Klasik müzik dinlemek, kişinin kendi ile baş başa kalarak düşünmesi, mantra söylemek ve doğa ile içli dışlı olmak taç çakranın dengesi için yapılabilecek meditasyon türlerindendir.

165 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page