top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Reiki Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Reiki Nedir?

Reiki kelime anlamı olarak Japonca’daki iki kelimeden gelmektedir; rei ve ki. ‘’Rei’’ tanrının bilgeliyi ya da daha yüksek güç anlamına gelirken ‘’ki’’ yaşam gücü enerjisi olarak geçer. Reiki, Japonya’da ortaya çıkan stresi azaltmaya ve rahatlamayı sağlamaya yarayan bir alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılır. İlk kez 1922’de Mikao Usui tarafından geliştirildi. Ardından ABD ve Avrupa’ya yayıldı ve günümüzde kullanım alanı artmaktadır.


Reiki, vücudun etrafındaki enerji alanlarını hedef alır. Bu yöntem, enerji terapisi olarak da bilinir. Buna göre, insanlarda görünmeyen bir yaşam enerjisi vardır. Eğer birinin yaşam enerjisi düşükse hasta olmaya ve stresli hissetmeye daha meyillidir. Ancak, bu enerji yüksek ise kişi daha mutlu ve sağlıklı olacaktır. Reiki enerji aktarımındaki araç ellerdir.


Reiki temel olarak enerjinin transferi üzerine kurulu bir yöntemdir. Bunun da eller üzerine konumlanarak yapıldığı biliniyor.


Reiki terapisi acıların azalmasına ve ruha baskı yapan negatif yüklerin akıp gitmesine yardımcı olan bir yöntem olarak kullanılır.


Reiki’nin plasebo’dan daha etkili olduğuna dair bir bilimsel çalışma henüz yoktur. Bilimselliği üzerine kuşkuların devam etmesine rağmen popülerliği giderek artmaktadır. Bazı küçük çalışmalar ağrıyı azalttığını göstermektedir. Ancak, hastalıkları iyileştirdiğine dair bilimsel bir çalışma yoktur.


Amerika ve Avrupa’da bazı hastanelerin Reiki’yi önermesine rağmen çok azı sigorta kapsamına almaktadır.


Reiki savunucuları ise bu yöntemin duygusal ve fiziksel yönden kişiye rahatsızlık veren durumları, travmaları ve hatta kanser vb hastalıkları tedavi edebileceğini söylüyor.


Reiki Uygulayıcısı Olmak

Uygulayıcı olmak zeka kapasitesine veya spritüal gelişmişliğe bağlı olmadığı için herkesin kullanımına açık bir yöntemdir. Hem uygulayıcısı hem de danışanı olabileceğiniz alternatif tedavi yöntemidir. Reiki uygulayıcısı olmak için bir Reiki uygulayıcısından uyumlama almak gerekmektedir. El alacağınız Reiki üstadına Reiki soyağacını sorarak bu konuda kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Eğitim alacağınız kişi bu noktada önemlidir. Reiki öğrenme sürecinde eğitim alan kişi; vücudun çevresindeki enerjileri, iyileştirici enerjinin nasıl işlediğini ve çalışma etiğini öğrenmekle yükümlüdür.


Reiki öğrenmek veya kullanmak için spesifik bir inanışa sahip olmaya gerek yoktur. İnanıp inanmamanız veya inandığınız din fark etmeksizin Reiki tedavisinden yararlanabilirsiniz. Bu noktada, dinden bağımsız spritüal bir uygulama olarak düşünülmesinde fayda vardır.

Reiki Türleri

İlk ve en bilinen Reiki çeşidi Usui Reiki’dir. Ancak, zamanla farklı çeşitleri de ortaya çıkmıştır. Hangisinden başlanacağı kişinin tercihine bağlıdır.


· Usui Reiki

· Kundalini Reiki

· Zen Reiki

· Lightarian Reiki,

· Karuna Ki Reiki

· Violet Flame Reiki

Bir Reiki Seansı Nasıl Gerçekleşir?

Reiki seansı öncesi müzik ve tütsü kullanılabilir. Seans süresi 30 dakika ile 90 dakika arasında değişmektedir.


Reiki elle uygulanmasına rağmen bedene dokunmadan gerçekleşebilir. Bu enerji aktarımı ayakta veya uzanarak olabilir.


Reiki seansı sırasında yavaşlayan çakralar sonrasında normal hızına döner.


Reiki seansı esnasında alfa/theta frekans alanına geçersiniz. Bu nedenle, çeşitli imgeler ve sahneler görebilirsiniz.


Reiki seansı yüz yüze veya uzaktan gerçekleştirilebilir.


Reiki uygulandıktan sonra hemen büyük değişiklikler olmasa da savunucuları zamanla kişinin bu farkındalık boyutunda kendini geliştirdikçe değişimin devam edeceğini savunuyor.


Reiki seansı ardından bir grup insan kendini rahatlamış ve dingin hissederken canlanmış hissettiğini belirtenler de mevcuttur.


Evrensel enerjiye odaklanan Reiki seansı esnasında eller vücudun yirmiden fazla yerinde konumlanabilir.

1.315 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page