top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Meditasyon Yaparak Zihin Temizleme İpuçları

İlk olarak uzak Asya bölgesinde ortaya çıkan ve sonrasında da sağladığı yararlar nedeniyle dünyanın çeşitli bölgelerine yayılan meditasyon günümüzde çok çeşitli amaçlarla başvurulmaya devam eden bir şifa bulma yöntemidir. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlık üzerinde bir dizi etkisi bulunan meditasyonun, zihni temizleme gibi bir faydası da mevcuttur. Ancak yapılacak her meditasyonun zihni temizleyeceği ve kötü düşüncelerden arındıracağı gibi bir yanılgıya da düşülmemesi gereklidir. Bunun için takip edilmesi gereken bir dizi yol bulunmaktadır. Doğru şekilde yapıldığı taktirde meditasyon ile zihnin temizlenmesi ve bireylerin zihinsel kirliliğin yol açtığı mental bunalımlardan kurtulmaları mümkündür.


Doğru Zaman Seçimi

Zihin temizleme meditasyonu için öncelikle zamanlamanın doğru yapılması gereklidir. Doğru zaman seçimi, meditasyonun başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Öncelikle meditasyon yapılan saatin, ortamın sessiz olduğu bir saate denk gelmesine dikkat edilmelidir. Zira sessizlik, bireyin kendi iç dünyasına yönelmesi ve zihnini temizlemesi için sağlanması gereken ilk koşullardan biridir. Zihnin meditasyon için en uygun olduğu saatler sabah uyanma saatleri ve akşam uykudan önceki saatlerdir. Özellikle sabah saatlerinde yapılacak meditasyon ile büyük ölçüde zihin temizleme başarıya ulaşabilmektedir. Zihin dinginliğinin maksimum düzeyde olduğu sabah saatlerinde doğru şekilde yapılacak meditasyonlar ile bu dinginliğin sürekli hale getirilmesi mümkündür. Bu iki zaman dilimi içerisinde meditasyon yapmaya fırsat bulamayanların, gün içindeki saatlerde de sessiz bir ortama çekilerek meditasyon yapabilmeleri mümkündür.


Stres Yaratan Durumları Yazmak

Modern kentlerin giderek daha kalabalık hale gelmesi ve insanların çalışma şartlarının ağırlaşması, gündelik yaşamdaki stres miktarının da artmasına neden olmaktadır. İnsanlar anlık olarak stres yaratan durumları düşünmediklerinde bile bu durumlar bilinçaltının arka planında çalışmaya devam etmekte ve bu sayede zihnin yorulmasına yol açmaktadır. Zihnin bu yorgunluktan kurtulabilmesi ve stres yaratan durumları ortadan kaldırabilmesi için başvurulacak meditasyon yöntemlerinden biri de stres yaratan durumları uyumadan önce kâğıda yazmaktır. Yatağa girmeden hemen önce gün içerisinde yaşanan olumsuz olayları ya da zihni meşgul eden düşünceleri kâğıda yazmak ve bunları bu sayede zihinden atmak hedeflenmelidir. Yazmak, zihnin bu duygular ya da düşünceler ile yüzleşmesine ve onları alt etmesine yardımcı olmaktadır.


Uyanınca İçe Yönelmek

Daha önce de bahsedildiği gibi meditasyon için en uygun saatler, sabahın erken saatleridir. Zihnin belirli ölçüde dinlenmiş olduğu bu saatlerde çeşitli meditasyon yöntemlerine başvurarak temizlenmeyi sağlamak mümkündür. Bunun için öncelikle ortam sükunetinin sağlanması gereklidir. Sonrasında ise rahat bir yere oturmalı ve zihni meşgul eden tüm düşüncelerden uzak bir şekilde, birey kendi iç dünyasına yönelmelidir. Burada zihnini meşgul eden sorunları bulmalı ve onların olumlu çözümlerine odaklanmalıdır. Zihin temizleme meditasyonunun her sabah on ya da on beş dakika boyunca yapılması yeterli olacaktır. Tüm sorunlar zihinde başladığı gibi, bu sorunların çözümleri de yine bireyin kendi iç dünyasında mevcuttur.


Pozitif Düşünceden Ayrılmamak

Zihin temizlemenin en etkili yollarından biri de onu kirletmemektir. Bu da ancak pozitif düşünceyle olmaktadır. Gün içinde yapılacak birkaç pozitiflik meditasyonu ile tüm gün boyunca zihni korumak ve olumsuz düşüncelerden arınmak mümkündür. Pozitif düşünce, en zorlu durumlarda bile bireyin zihnini temiz tutmasına ve onun yıpranmamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca doğa ile iç içe olmak da zihin temizleme açısından son derece yararlıdır. Özellikle doğa içerisinde yapılacak meditasyonlar ile doğanın sağladığı huzuru zihne yerleştirmek ve bu huzur ile daima zihni korumak olanaklıdır.

98 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page