top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

İçinizdeki Gerçek Mutluluk Hissini Keşfedin!

İnsanlar kendilerini bildikleri günden başlayarak, ömürlerinin sonuna kadar mutluluğu ararlar. Ancak bu arayış çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Çünkü mutluluğu aradıkları yer hep yanlıştır. İyi bir üniversitede eğitim almak, yüksek maaşlı bir işe girmek, çok para kazanmak, iyi bir ev ya da araba sahibi olmak, istediği kişiyle evlenmek ve daha pek çok şey… İnsanlar zaman içerisinde bunların hepsini ve daha fazlasını elde etse bile mutsuzluktan ve daha fazlasını aramaktan kurtulamaz. Yapılması gereken şey ise oldukça basit. Gerçek mutluluk insanın kendi içinde saklı. Dış dünyadan arınıp kendi içine yönelmeyi başaran insan, onlarca şeyde bulamadığı mutluluğu orada keşfedebilir.


Sahip Olduklarınıza Minnet Duyun

İnsanlar olarak hayatımızı değerlendirirken hep olumsuz yanlarına odaklanırız. Bu bizim doymak bilmeyen insani yanımız ile alakalı. Arabamız varken, neden daha iyi bir arabamız olmadığı için dertleniriz. Ancak içimizde, bedenimizde ve hayatımızda sahip olduğumuz şeylere yeteri kadar odaklanmayız. Oysa tüm sahip olduklarımız için minnet beslememiz gerekir. Minnet duygusu gerçek mutluluk için oldukça önemli. Minnet ve şükran duygusu gelişen insanlar, sahip olduklarının aslında ne kadar değeli olduğunu anlar ve dünya varlıklarında mutluluk peşinde koşmaktan kendini alıkoyar.


Meditasyon Yapın ve İç Dünyanızda Gezinin

Uzakdoğu geleneksel tıbbının önemli parçalarından birini oluşturan meditasyon, insanın içine yönelmesi ve oradaki gerçek mutluluk kaynağını keşfedebilmesi adına önemli bir potansiyel taşıyor. Güne başlarken ya da günün sonunda sessiz bir ortamda 10-15 dakika meditasyon yapmak, rahatlamanın yanı sıra mutluluk düzeyinin de artmasına neden olur. Zihni dinlenen ve dış dünyadan arınan insan, kendi içindeki güzellikleri, evreni ve doğayı keşfeder. Bu da onun mutluluğunun artmasını sağlar.


Teknolojiyle Daha Az Muhatap Olun

İnsanlar farkında olmasa da teknoloji onları mutsuzluğa sürükleyen etkenler arasında önemli bir yere sahip. Sürekli daha lüks yaşam tarzlarını gösteren, insanlara kendilerini yoksun ya da yoksul hissettiren ve daha fazlasına sahip olma arzusu uyandıran bu araçlardan uzak kalmak, gerçek mutluluk için atılması gereken adımlardan biridir. Üstelik teknoloji ile çok muhatap olan kişilerin sosyal ilişkileri de zayıflar. Sosyal medya platformlarında sosyalleşme olanaklarına odaklanan ve buralarda edindiği kimlikler üzerinden kendini tanımlamaya başlayan kişiler, gerçek dünyadan koparak sanal bir gerçeklik içinde yaşarlar. Bu gerçeklik onları her zaman mutlu gösteren, ancak gerçek mutsuzluklarını örten bir sahteliktir.


Ağlayın

Ağlamak, çoğu zaman mutsuzlukla ya da olumsuz olaylarla özdeşleştirdiğimiz bir şey. Ancak gerçek mutluluk için ağlamak da iyi bir yol. Ağlayan insanlar, iyi bir rahatlama hissi yakalar. İçlerinde stres yaratan durumu bu sayede dışa atan bireyler, ağladıkça kendi içlerindeki huzuru da yakalamış olurlar. Bu yüzden ağlamak istediğiniz zamanlarda kendinize sınırlar ve engeller koymadan, sessiz bir kenarda ağlayın.


Duygularınızı Yazın

Konuşmak herkes için değildir, yazmak da öyle. Ancak yazmanın insanı rahatlatan bir yanının olduğu da inkâr edilemez bir gerçek. Kimseyle konuşmak istemediğinizde ama içinizde de ifade etmek istediğiniz şeyler biriktiğinde, bir kenara geçerek bunları yazabilirsiniz. Basit ama gerçek mutluluk için etkili bir yöntem olan yazmayı günlükler ile sistematik hale de getirebilirsiniz.


Doğa Gezilerine Katılın

Doğanın bir parçası olan insan, ondan uzak kaldıkça mutsuz hale gelir. Bu sorunu aşmak için doğa ile daha fazla zaman geçirmek gerekir. Gerçek mutluluk için hafta sonlarında ya da boş kaldığınız anlarda doğa gezilerine katılabilir, doğa ile baş başa zaman geçirebilirsiniz.

66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page