top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

6 Şaşırtıcı Meditasyon Faydası!

Modern dünya, koşuşturmacaları ve yalnızlığı da beraberinde getirdi. İnsan; doğadan, kendinden ve çevresindeki diğer insanlardan uzaklaşmaya ve yalnızlaşmaya başladı. Bu yalnızlaşma, insanın kendini aramasına değil, aksine kendinden günbegün uzaklaşmasına neden oldu. Aslında kim olduğumuzu, ne olduğumuzu, ne istediğimizi, nasıl yaşamamız gerektiğini ve amacımızın ne olduğunu düşünemez olduk. Pahalı telefonlar, lüks evler, ihtiyaç fazlası eşyalar, adeta gözlerimizi kör etti ve insan olma erdemi, insan olma bilinci hakkında fikir üretmeyi bırakıp hayatın bu tatlı yalanlarına adadık kendimizi.

Bu noktada insan yeni çözümler aramaya başladı. Ruhunu dinlendirmek, arınmak, uzaklaşmak için yeni yollar bulmaya çalıştı. Sakinliğin, dinginliğin ve erdemliliğin peşinde bir yolculuğa çıkan insan sayısı hiç de az değil günümüzde. Meditasyon, insanlara bu yolculukta eşlik eden bir disiplin olarak ön plana çıkmaktadır.

Dilerseniz, önce meditasyondan kısaca bahsedelim, sonra da sizleri oldukça şaşırtacağına inandığımız 6 meditasyon faydasından bahsedelim.

Keyifli okumalar dileriz!

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, Latin dilinden bir kelime olan meditatio’dan türetilmiş, Batı dillerinin birçoğunda "derin düşünme" manasını taşıyan bir kelimedir ve sözlüklerde "bireyin iç ferahı, sakinlik, farklı bilinç durumlarına ulaşmasına ve kendi mevcudiyetinin farkına varmasına imkan tanıyan, bilinci kontrol yöntemleri ve tecrübelerine verilen genel bir ad” şeklinde tanımlanır.

Her kültürde kendine yer bulan meditasyonun sizleri hayrete düşürecek 6 faydasına bir göz atalım!

1. Yaşlanmanın Önüne Geçip Demans (Bunama) Belirtilerini Azaltıyor!

Hepimizin korkulu rüyalarından biri de yaşlanınca tüm hatıralarımızı kaybetmek, sanki hiç yaşamamış gibi olmak. Söz gelimi yetmiş yaşındaki demans hastası bir birey, belki de çoğu hatırasını silmiş ya da o andan kopmuş bir vaziyette, adeta bir bilinçsizlik halinde bulunabiliyor.


Meditasyon, odağı geliştirme ve farkındalığı artırma üzerine kurulu bir disiplindir. Bu yüzden meditasyonun faydası arasında hafızayı güçlendirmeyi de rahatlıkla sayabiliriz. Yapılan birçok araştırma sonucunda da meditasyon alışkanlığı olan yaş almış bireylerin hafızasının meditasyon alışkanlığına sahip olmayan diğer bireylere nazaran daha güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüzden diyebiliriz ki meditasyon, yaşlanmayı yani sağlıksız bir şekilde yaş almayı da engelleyebiliyor.

2. Çeşitli Bağımlılıklardan Arınmanızı Sağlar!

Hepimizin çeşitli bağımlılıkları olduğu ve bunların da hayat kalitemizi oldukça düşürdüğü çok açıktır. Defalarca denesek de bir türlü kurtulamadığımız bir bağımlılığımız muhakkak vardır. Meditasyon faydası dediklerimizden biri de bağımlılıktan kurtulmamız konusunda bizlere yardımcı olduğudur.


Fitness ya da bodybuilding nasıl ki vücudumuzu disipline eder ve bizi formda tutarsa meditasyon da zihnimizi formda tutar ve ona çeviklik, irade gibi yeni güçler kazandırır. Bu sayede, özellikle sigara ve alkol bağımlılığına karşı kesin zaferler kazanabiliriz. Yapılan araştırmalar, birçok bağımlının bu bağımlılıklarından meditasyon faydaları sayesinde kurtulabildiğini göstermekte. Zihinsel iradenizi kaya gibi sert hale getirmek için meditasyon yapabilirsiniz.

3. Uyku Kalitenizi Artırır ve Sağlıklı Bir Düzeniniz Olur!

Uykusuzluk, uyuyamamak ya da az uyuyup uykuyu tam olarak alamamak şeklinde anlatılabilir. Uyku kalitenizin düşmesi, güne yorgun başlamanıza ve bunun sonucunda depresif bir ruh haline bürünmenize sebep olur. Ayrıca uykusuzluk metabolizmanıza da zarar verir ve kilo problemleri de dahil birçok soruna sebep olur.


Meditasyon faydaları içerisinden biri de uyku kalitenizi artırmasıdır. Uykuya dalma sürecinizi hızlandırır ve daha az sürede daha verimli uyumanızı sağlar. Birçok iş insanı ve akademisyen de uyku öncesi meditasyon yaparak uyku kalitelerini artırmaya çalışmışlardır. Söz gelimi, meditasyon sonrası alacağınız otuz dakikalık bir uyku, normalde alacağınız üç saatlik bir uykuya denk olabilmektedir. Meditasyon zihninizi odakladığı ve berraklaştırdığı için, rüya kalitenizi de artırır ve mükemmel bir uyku çekmiş olursunuz!

4. Metabolizmayı Dengeler!

İnsanların birçoğu, maalesef, metabolizma kaynaklı birçok hastalığa sahiptir. Bunlar arasında hipertansiyon, diyabet ve kalp damar hastalıkları sayılabilir. Bu hastalıkların genetik ve çevresel birçok sebebi olsa da, bu hastalıkların ilerlemesindeki en önemli sebep strestir. Yoğun stres altındayken vücut reaksiyonlar verir. Kan basıncınız yükselir, kan şekeri değerlerinizi yükselebilir. Dahası ani kalp krizleri yaşanabilir.

Stresi azaltmak, meditasyon faydaları arasında belki de en önemli yerdedir. Stres seviyeniz düşünce metabolizmanız da rahatlar ve birçok krizin önüne geçmiş olursunuz. Birçok hasta, meditasyon sayesinde streslerinden arınmış ve metabolizmalarını düzene sokmuştur.

5. “Carpe Diem” Düşüncesini Oturtmanıza Yardım Eder!

Geçmişte yaşıyorsanız mutsuz, geleceği düşünüp şimdiyi göremiyorsanız endişeli, şimdiyi yaşıyorsanız da huzurlu ve mutlu olursunuz. Mutluluğun geçmişi affetmek ve geleceğe sabretmekle kesinlikle bir ilişkisi var. Meditasyon, farkındalığınızı artırarak an’da kalmanıza yardımcı olur. Geçmiş için duyacağınız yersiz bu üzüntülerle gelecek için duyacağınız erken endişelerin önüne geçer. Bu sayede, daha huzurlu ve daha dingin bir insan olursunuz.

6. İç Huzuru Bulmanızı Sağlar

İlişkilerinizde mutsuz musunuz? Kimsenin sizi sevmediğini ve değersiz biri olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Size hemen verelim müjdeyi(!): maalesef kendinizle savaş halindesiniz.

İnsan, kendiyle barışık değilse, kendini sevmiyorsa ya da sevemiyorsa mutsuz olur ve bu mutsuzluğu örtmek için onu seven insanlarla hayatını birleştirir. Bu sayede kendini sevmenin herhangi bir önemi olmadığını düşünür. Ancak, öz saygı ve öz sevgi eksiği olan bireyler asla sağlıklı ilişkiler kuramazlar ve hem kendilerini hem de onları sevenleri yıpratırlar.


Meditasyon faydaları, sayarak belki bitirilemez ama, bu faydasını da söylemeden geçemeyeceğiz. Meditasyon, iç huzuru elde etmenizi ve kendinizle barışmanızı sağlar.

Bir başkasının verdiği huzur belki gelip geçicidir ancak, iç huzuru bir kez sağlarsanız bunu hiçbir dış etken bozamaz.

Meditasyon faydaları konusunda sizleri aydınlatmak ve biraz da şaşırtmak istedik açıkçası. 6 şaşırtıcı meditasyon faydasına değindiğimiz bu yazıda, sizlere meditasyonun faydalarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Mutlu ve huzurlu günler dileriz!

386 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page