top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNilüferin Uyanışı

Taç Çakra Nedir? Taç Çakra Açmanın 5 Yolu

Çakralar, insan bedeninde yer alan denge merkezleridir. Uzakdoğu tıp geleneğinde önemli bir yere sahip olan çakraların dengesizliği ya da tıkalı olması hem fiziksel hem de ruhsal sağlık üzerinde olumsuz etkilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. İnsan bedeninde toplamda yedi çakra bulunmaktadır. Her biri farklı işlevleri üstlenen çakralar, insanın doğumu esnasında dengede ve en iyi durumdadır. Ancak zaman içerisinde yaşanan olaylar ve şartlar çakraların tıkanmasına yol açmaktadır. Bu durumun üstesinden gelmek için başvurulabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bahsi geçen yedi çakradan biri de taç çakradır. Başın üst kısmında yer alan ve enerjinin vücuda giriş yaptığı kapı olarak adlandırılan bu çakra mor ya da beyaz renk ile temsil edilmektedir. Taç çakra daha çok zekâ, bilgelik, analitik düşünme ve kavrama gibi durumları etkilemektedir. Taç çakrası dengede olmayan bireylerde bahsedilen yetenekler giderek körelmektedir. Taç çakranın açılabilmesi için başvurulabilecek yolları beş başlık altında toplamak mümkündür.


Taç Çakranın En Büyük Destekçisi: Meditasyon

Meditasyon taç çakra da dahil olmak üzere tüm çakraların açılmasında en önemli ve etkili yöntemdir. Uzakdoğu geleneksel tıp geleneğindeki önemli tedavi yöntemlerinden biri olan meditasyon, ruh ve beden arasındaki dengenin sağlanmasına hizmet etmektedir. Meditasyon yapılacak ortamın sessiz olması ve bireyin kendine odaklanması gereklidir. Bu noktada yapılabilecek pek çok meditasyon türü mevcuttur. Birey kendisi için en uygun yöntemi seçmeli ve meditasyona düzenli olarak devam etmelidir.


Açık Hava Yürüyüşleri

İnsanın zihinsel yeteneklerini doğrudan belirleyen taç çakra, doğa ile sıkı sıkıya bağlantılıdır. Özellikle gündelik yaşamın stresi ve şehir hayatı bu çakranın tıkanmasına neden olan faktörlerdendir. Taç çakranın şifa bulması için meditasyon kadar etkili olan bir diğer yöntem de doğa ile baş başa kalmaktır. Düzenli doğa yürüyüşleri bunun en önemli yöntemlerindendir. Ormanlık ya da dağlık alanlarda, şehrin gürültüsünden ve teknolojiden uzak bir şekilde yapılacak birkaç saatlik yürüyüş ile taç çakranın dengesine katkı sağlamak mümkündür.


Klasik Müzik

Klasik müziğin ruhu dinlendirici etkisi, yapılan pek çok bilimsel araştırma ile ortaya konulmuştur. Öyle ki bu yöntem, ruhsal bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Klasik müziğin şifa sunan etkisi, taç çakra üzerinde de kendini göstermektedir. Sessiz bir ortamda, bireyin odaklanarak klasik müzik dinlemesi en az meditasyon kadar güçlü bir şifa kaynağıdır.


Şifalı Taşlar ile Temas

Taç çakra da dahil olmak üzere çakraların açılmasında ve şifa bulmasında doğal şifalı taşların da önemli bir yeri vardır. Mor akik, ametist, kristal kuvars, selenit, ay taşı ve beyaz kalsit gibi taşlar, taç çakranın şifa bulmasına en çok yardımcı olan taşlardır. Taç çakranın renginin mor ve beyaz olması nedeniyle, bu renkleri taşıyan taşlar doğrudan taç çakrayı etkilemektedir. Şifalı taşlara bakmak ya da bu taşlardan yapılmış takıları, bedene doğrudan temas edecek biçimde takmak istenilen şifanın sağlanabilmesi için başvurulabilecek yollardandır.


Doğal Sesler ile Rahatlamak

Daha önce de bahsedildiği gibi taç çakra ile doğa arasında büyük bir iletişim bulunmaktadır. Esasında bu diğer çakralar için de geçerli olan bir durumdur. Bu yüzden de taç çakranın şifası için doğal seslerden yararlanmak da mümkündür. İmkan olması durumunda bireyin doğaya çıkması ve burada bulunan kuş seslerini ya da su sesini doğrudan dinlemesi taç çakranın şifa bulmasına büyük katkı sağlamaktadır. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda, doğa seslerini dinlemek de yeterli olacaktır.

233 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page